Obsah

Záluží

 

     I tato obec je raně feudálního původu, přičemž v roce 1272 patřila také k chotěšovskému klášteru. Žije zde přibližně stejný počet obyvatel, jako v Novým (okolo 50).

    Nachází se tady významná přírodní památka – chráněný památný strom lípa velkolistá, stojící před domem č.p.35 u hospodářského dvora Gigant, stará přibližně 360 let, která je téměř 34 metrů vysoká a obvod kmene činí zhruba 7 metrů. Již mnohokrát byla zasažená bleskem a poničena následným požárem, naposledy v srpnu 2001. Momentálně je polovina stromu včetně kmenu odlomena aSocha Panny Marie dutina po odpadlé části je vyplněna adventními kořeny. 13 metrů široká koruna je nasazena velmi vysoko a na jižní stranu je vykloněná.
    K nejhodnotnějším památkám patří bezesporu malá zděná kaplička a vedle ní socha Panny Marie – Immaculata z roku 1737 v podživotní velikosti na hranolovém soklu. Dále se nachází objekt zděné hasičské zbrojnice se čtyřboHasičská zbrojnicekou věží, který v letošním roce projde celkovou rekonstrukcí.
     Na jižní straně vesnice je vodní plocha vzniklá zatopením pískového lomu, využívaná k chovu ryb a rekreaci. A samozřejmě nesmíme zapomenout na rozlehlý panský dvůr zvaný Gigant, kterému věnujeme další řádky.